blog_yazilari
Whey Protein Tozu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Ürün sepete eklenmiştir.
BLOG

Whey Protein Tozu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Whey Protein Tozu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

     Whey protein tozunuzu nasıl seçersiniz? spor salonundaki arkadaşınızın tavsiyeleri üzerine o ne alıyorsa aynısını alarak mı? En parlak ve en güzel etiketli olanı veya tadı en güzel olanı mı alırsınız? Yada en yakınınızdaki mağazada ne satılıyorsa onu mu?

     Gerçek şu ki, spor yapanlar için bu ciddi bir soru. Günün doğru saatlerinde alınacak iyi bir whey protein, kas kütlenizi büyütecek veya çalışmakda olduğunuz ağırlıkları arttırmanızı sağlayacaktır. Ama herhangi bir whey protein bunu yapamaz. Gerçekten iyi whey protein tozları bunu başarabilir.Pekte o kadar iyi olmayanlar ise sadece zaman ve para kaybıdır. Bu yüzden aralarındaki farkları anlayabilmek harcadığınız emeği taçlandırmak için kritik olabilir.

     Kullandığınız whey protein tozunun işe yarayıp yaramadığını anlamanın ilk yolu geriye doğru bakmaktır. Daha önce whey proteinin faydalarının bir şekilde öğrenip farkına vardınız ve günlük rejiminize dahil ettiniz. Kullandığınız whey proteinin gözden geçirmeniz için amino asit ve mikrofraksiyon içeriği veya sindirim oranı gibi birçok faydalı kriteri vardır.

     Whey; lösin, izolösin ve valin olmak üzere üç amino asit içeren en zengin BCAA kaynaklarından biridir. Bu dostlarımız kas büyümesi ve hatta egzersiz sırasında enerjinizi yüksek tutmak için kesinlikle kritik olduklarını göstermişlerdir. Ayrıca whey protein, alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin, glikomakropeptitler,  immünoglobulinler, laktoferrin, laktoperoksidaz gibi çeşitli biyolojik olarak aktif protein mikrofraksiyonları içerir. Bunlar, kullananlar için antioksidan görevi görür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kasların onarım hızı ve büyümesini arttırır.

     Ama muhtemelen whey proteini diğer protein formlarından ayıran en kritik faktör sindirim oranıdır. Whey protein çok hızlı sindirilir. 30 dakikadan kısa bir sürede almış olduğunuz aminoların büyük bir bölümünü kaslarınıza iletilebilir ve amino asitlerin kas hücrelerine hızlı bir şekilde iletilerek kas büyümesini sağlamak için önemli bir rol oynar.

     Peki nedir bu whey? Aslında whey tam olarak peynir altı suyu demektir. Bu süt mamülü konsantre edilerek ve arıtılarak whey proteinin ana içeriğini oluşturur. başlarda peynir altı suyu üretimi, peynir üretiminin yan ürünü olarak ortaya çıktı ve zamanla üretilmekten vazgeçildi. Fakat bugünlerde, süt şirketleri peynir altı suyunun değerini biliyorlar ve ürettikleri peynir altı suyunu konsantre etmek için üretim tesisleri kuruyorlar.

     Whey protein tozu diğer protein formlarına göre çok daha etkilidir fakat etkinliği değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla whey protein tozunu etkileyen en büyük faktör, üretici markaların içeriğe eklemiş olduğu diğer maddelerdir. Tabiki ürüne eklenmiş olan peynir altı suyunun türü ve ürüne eklenen miktarı kadar değil. 

İyi Bir Whey Protein Tozu

     bir protein tozu aldığınızda dikkat ettiğinizi değer ne karbonhidrat nede yağdır, önceliğiniz protein değeridir. Karbonhidrat ve yağı diyetinize eklemek kolaydır. Bu yüzden eğer büyük emekle kazandığınız parayı bir ürüne yatıracaksanız, ondan mümkün olduğunca çok protein almak istersiniz. Alacağınız ürünlerde bulunan supplement facts bölümüne şöyle hızlıca bir bakmanız ürünün ne kadar karbonhidrat ve yağ veya ne kadar miktarda bcaa içeriği olduğu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

     Henüz bitmedi! Aşşağıdaki listeyi inceleyerek kendinize en uygun whey protein tozunu seçmek için anahtar bilgilere sahip olabilirsiniz. Öncelikle aşşağıda yer alan farklı whey protein tozlarının içeriğinde kullanılan farklı peynir altı suyu içeriğine dikkat edebilirsiniz. Birçok üründe birden fazla türde peynir altı suyu kullanılmıştır. Ürünlerin üstünden peynir altı suyu proteini izolatını, peynir altı suyu proteini hidrolizatını (veya hidrolize peynir altı suyu proteini) veya peynir altı suyu protein konsantresini görebilirsiniz.

     İyi bir whey protein kendini göstermek adına ilk bileşen olarak protein izolatını veya hidrolize edilmiş peynir altı suyu protein izolatını listelemelidir. Bunun nedeni whey proteindeki peynir altı suyu proteininin izolatlarının alabileceği en saf protein biçimi olmasıdır. Bazıları %90'dan fazla protein içerebilir. Hidrolize whey proteini izolatı ise hazırlanmış olan yüksek kaliteli peynir altı suyu izolatının daha hızlı sindirilmesi için daha küçük protein parçalarına ayrıştırılması ile oluşur. Diğer çeşit olan peynir altı suyu proteini konsantresi ise daha az fitreleme ve işlemden geçtiği için sütte bulunan karbonhidratların çok daha azının üründen çıkarılması anlamına gelir. Buda daha az protein içeriğine sahip bir whey ürünü anlamına gelir. Yukarıda saymış olduğumuz değişkenlerin kaliteli olması demek iyi whey protein konsantrelerinin %70-80 arasında protein içerebileceği anlamına gelir ama bazı ürünlerde %35'ten daha az protein olabilir. Bu yüzden şirketler kullanacakları peynir altı suyu izolatlarında için iyi anlaşmalar yapmaya çalışırlar.(bu aynı zamanda izolatların ve hidrolizatların genel olarak daha pahalı olmasının nedenidir.)

     Ama bir peynir altı suyu proteini tozunun üst klasman olup olmadığını gerçekten bilmek için biraz matematik yapmanız gerekir. Supplement facts bölümünde listelenen servis başına protein gramını alın ve servis başına düşen grama bölün. Bu size her bir porsiyondaki protein yüzdesini verecektir. Bir ürünün iyi bir whey protein tozu olarak kabul edilebilmesi için porsiyon başına en az %80 protein içermesi gerekir. Eğer bir protein tozunun servisbaşına kullanımı 28 gram ve her porsiyonda 25 gram protein var ise bu yaklaşık %90 protein değeri demektir ve vereceğiniz parayı hak ettiği anlamına gelir.

Seçtiğimiz bazı ürünleri aşşağıda inceleyerek sizin için doğru tercihi bulabilirsiniz:

 

 Ultimate Iso Cool

Ultimate Iso Cool Protein     Yeni filtrasyon teknolojisi kullanılarak üretilmiş Ultimate Nutrition İso Cool bio-aktif whey protein içermektedir. ColdrPure filtreleme ile minimum sıcaklıklarda protein yapısı bozulmadan elde edilen yüksek saflıktaki ürünün %88'lik protein oranına sahip olması onu üst düzey bir ürün yapmaktadır.Yeterli miktarda EAA ve BCAA amino asitleri ile donatılmış İso Cool tüm dünyada 90’dan fazla ülkede satışa sunulmakta. Ultimate firmasının üretmiş olduğu ISO Cool, standart whey'lerden farklı olarak izole peynir altı suyu tozundan üretilmiştir. 26 gr servis boyutunda servis başına 23gr protein ve 87 servislik bir ürün olması ISO cool'u çoğu rakibine karşı birim-maliyet konusunda avantajlı bir konuma koyar. 6 gr'lık BCAA değerine sahip olması bir başka avantajıdır.

Ürünü incelemek için:

https://www.supplink.com.tr/ultimate-iso-cool-protein-2270-gr/

 

 

Multipower %100 Whey Isolate Protein

     Multipower firmasına ait %100 Whey Isolate, instanize protein içeriğinden kaynaklı sindirimi kolay bir üründür. Düşük karbonhidrat ve şeker oranına sahip olduğu için kilo kontrolü hedefleyen ve laktoz hassasiyeti olanlar için ideal bir üründür. %86 protein oranı ile üst klasmanda yer alarak 6.6 gr'lık BCAA içeriği ile kas kütlesi kazanımızdaki farkı size hissettirecektir.

 

 

Ürünü incelemek için:

https://www.supplink.com.tr/multipower-100-whey-isolate-protein-2000-gr/

 

 

Weider Premium Whey

     Ürünler yüksek kalitede hammadde kullanılarak yüksek ısı ve basınca maruz kalmadan Mikrofiltre işlemi ile hazırlanmış sınıfının en iyi biyolojik değerlerine sahiptir.İçeriğinde bulunan 23gr Protein ve 7,5 gr BCAA  ile bu değerdeki en yüksek ürünlerden biridir.Bu içeriğe ek olarak 3,1gr Karbonhidrat,120kcal,1.6 gr Yağ ve 2gr Glutamin bulundrur.Bu ürünün Avrupa ile Amerika üretimleri arasında fark vardır. Bu yüzden supplement facts'ine dikkat edilerek alınmalıdır.Bizim ülkemimizde satışa sunulan ürünler Almanya menşei lidir.

 

Ürünü incelemek için:

https://www.supplink.com.tr/weider-premium-whey-protein-tozu-2300-gr/

 

 

 Olimp Pure Whey Isolate

     Olimp markasının Pure Whey Isolate, yüksek kalitedeki peynir altı suyu kimyasal olmayan CFM teknolojisi ile üretilmiştir.%86 protein oranı ile üst sıralarda yer alan Pure Whey Isolate, servisinde 26 gr protein içerir. İçeriğindeki 5,8 gr BCAA değeri ile kas hacmini desteklemek amacı ile dizayn edilmiştir.

 

 

 

Ürünü incelemek için:

https://www.supplink.com.tr/olimp-pure-whey-protein-isolate-2200-gr-cikolata/

 

 

 Hydrocool Hydrolyzed %100 Whey Protein

Hydrocool Hydrolyzed %100 Whey Protein

     Çıtayı biraz yükseltelim o zaman. Fiyatı biraz yüksek olmasına rağmen Ultimate firmasının ürettiği Hydrocool tamamiyle piyasadaki en profesyonel üründür. En kaliteli peynir altı sularının Hidrolize edilmesiyle oluşan bu ürün kana en hızlı şekilde nüfuz etmeyi başaran yüksek anabolik değeri bulunan çok güçlü bir üründür.Antreman yoğunluğu ve spor seviyesi göz önünde bulundurularak spordan yarım saat önce kullanılması da tavsiye edilmektedir.Bundan dolayı yaptığınız antremandan maksimum performans almanızı sağlar. Tek serviste 33 gr protein miktarı ile rakiplerinin önündedir ve protein oranı %82'dir. Ayrıca7,5 gr BCAA ve 5,6 gr Glutamik Asit içeriği ile kaslarınız için harcadığınız bütün eforu kaslarınıza dönmesini sağlar.
Ürünü incelemek için: